Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca, to profilaktyka i leczenie próchnicy u najmłodszych pacjentów. Dentysta dostosowuje leczenie do wieku dziecka, etapu rozwoju uzębienia i budowy zębów.

Dentysta dziecięcy, to pedodonta.

Największym zagrożeniem dla zdrowia zębów u dzieci jest próchnica. Zęby mleczne są bardzo podatne na próchnicę i wymagają równie szybkiego leczenia, jak zęby stałe.

Cały proces zaczyna się dość niepozornie, bo zwykle od małej białej, matowej plamki, która nieleczona rozwija się w czarne przebarwienie, wnikające do zęba. Następnie próchnica zajmuje miazgę zęba. Jeśli w porę nie umówisz dziecka do dentysty, może okazać się, że będzie konieczne leczenie zachowawcze lub leczenie kanałowe.

Nie pozwól na rozwój próchnicy

Jeśli próchnica zostanie szybko wykryta, można zatrzymać jej rozwój!

W zakresie stomatologii dziecięcej oferujemy:

  • wizyty adaptacyjne
  • wypełnienie zęba mlecznego
  • wypełnienie zęba stałego
  • usunięcie zęba mlecznego (ekstrakcja)
  • lakierowanie
  • lakowanie bruzd
  • lapisowanie

Wizyta adaptacyjna, służy na zapoznaniu się dziecka z dentystą i gabinetem stomatologicznym. Warto odbyć taką wizytę już wtedy, gdy pojawi się pierwszy ząbek. Jest przeprowadzana w formie zabawy, bez wykonywania leczenia. Wizyta odbywa się wspólnie z rodzicem. Dentysta dokładnie wytłumaczy jak prawidłowo pielęgnować zęby malucha i udzieli wskazówek odnośnie prawidłowej diety.

Nie czekaj do pierwszej wizyty aż pojawi się ból, bo wówczas właśnie z tym Twoje dziecko będzie kojarzyć dentystę. Nigdy nie strasz dziecka dentystą, a samą wizytę zaplanuj o takiej porze dnia, kiedy maluch nie jest zmęczony.

Lakierowanie zębów u dzieci pomaga zapobiec próchnicy. To skuteczny zabieg, który wzmacnia zęby. Polega na pokryciu wszystkich zębów cienką warstwą preparatu z fluorem. Zabieg lakierowania powinno powtarzać się co 3 miesiące. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny.

Lakowanie zębów, to zabieg profilaktyczny, który również służy zapobieganiu próchnicy. Polega na wypełnieniu bruzd powstałych w zębie specjalnym lakiem szczelinowym. Zabieg lakowania stosuje się w przypadku zębów trzonowych i przedtrzonowych, czyli od czwórek do ósemek.

Lapisowanie zębów, to jedna z metod leczenia zębów mlecznych. Zabieg przeprowadza się na zębach mlecznych zaatakowanych przez próchnicę, zwłaszcza gdy istnieje ryzyko, że tradycyjne wypełnienie się nie utrzyma ze względu na duże zniszczenie zęba. Polega na impregnacji zęba azotanem srebra. Lapisowanie, żeby było skuteczne, jest wykonywane trzykrotnie. Zabieg jest krótki, bezbolesny i bezpieczny dla dziecka.

Lekarze z Dental Republic mają doskonałe podejście do dzieci. Mili, cierpliwi i profesjonalni.

Kiedy zabrać dziecko do dentysty