Profilaktyka

Profilaktyka

Profilaktyka, to przede wszystkim systematyczne wizyty kontrolne u dentysty. Dorośli powinni odbywać wizyty kontrolne co 6 miesięcy, dzieci co 3 miesiące, m.in. ze względu na ich nawyki żywieniowe, np. spożywanie cukru w dużej ilości, który prowadzi do powstawania próchnicy.

Pozwala to zapobiec lub w porę wykryć ewentualne choroby zębów i dziąseł. Podjęcie natychmiastowego leczenia daje dużo większe szanse na szybsze wyleczenie.

Kiedy ostatni raz byłeś u dentysty?

Najważniejszy zabieg profilaktyczny, to zabieg profesjonalnej higieny jamy ustnej, na który składa się:

  • skaling (usuwanie kamienia),
  • piaskowanie,
  • polerowanie,
  • fluoryzacja.

Przeprowadza się go niezależnie od wieku.

Zabieg jest bezbolesny, ale osoby szczególnie wrażliwe mogą liczyć na miejscowe znieczulenie. W Dental Republic, jest ono całkowicie za darmo.

Kamień nazębny trzeba usuwać nie tylko ze względów estetycznych. Niby niepozorny, może być bardzo niebezpieczny. Powoduje stany zapalne, nadwrażliwość, krwawienie podczas szczotkowania, a także odsłanianie szyjek zębowych. W skrajnych wypadkach, może prowadzić do utraty zębów.

Higienizacja składa się z kilku etapów:

  1. Najpierw skaling – czyli usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków, które wytwarzając drgania o wysokiej częstotliwości rozkruszają kamień.
  2. Następnie piaskowanie. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu – pomaga usunąć osad, przebarwienia oraz resztki kamienia z trudno dostępnych miejsc. Stosuje się do tego specjalną piaskarkę, która pod ciśnieniem wypuszcza strumień wody zmieszany ze specjalnym środkiem chemicznym, potocznie zwanym piaskiem. W trakcie zabiegu cały czas używany jest ssak, który odsysa nadmiar piasku zmieszanego z wodą.
  3. Trzeci krok, to polerowanie. Polega na dokładnym wypolerowaniu wszystkich zębów specjalną pastą. Używa się do tego specjalnych gumek i szczotek polerskich.
  4. I na koniec, fluoryzacja. Na powierzchnię zębów nakładany jest fluor. Pozostawia się go na kilka minut i gotowe! Fluoryzacja ma działanie przeciwpróchnicze, wzmacnia szkliwo i pozwala dłużej utrzymać efekt zabiegu.

A co po zabiegu? Higienista wyjaśnia dokładnie i instruuje jak prawidłowo dbać o zęby w domu – jak prawidłowo szczotkować, płukać i nitkować, i jakich produktów używać, by jak najdłużej utrzymać efekt osiągnięty podczas higienizacji.

Zabieg profesjonalnej higieny w gabinecie warto powtarzać co 6 miesięcy, a jeśli pijecie dużo kawy, czy herbaty lub palicie papierosy, nawet co 3 miesiące.

Skaling piaskowanie, fluoryzacja

Zabiegiem profilaktycznym u dzieci jest lakowanie. Polega na wypełnieniu bruzd powstałych w zębie specjalnym lakiem szczelinowym. Zabieg lakowania stosuje się w przypadku zębów trzonowych i przedtrzonowych, czyli od czwórek do ósemek.