Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – ale o co chodzi?

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – ale o co chodzi?

Nawet jeśli regularnie myjesz zęby na ich powierzchni, już kilka minut po ich umyciu, zaczyna tworzyć się kamień. Jest to bardzo prosty proces: na zębach tworzy się błona zbudowana z białek, a na niej osadza się płytka nazębna, która jest zbudowana z resztek jedzenia, bakterii oraz złuszczającego się naskórka. Jeżeli w porę tej płytki nazębnej nie usuniesz, zaczyna ona ulegać mineralizacji i zamienia się właśnie w kamień nazębny.

Kamień nazębny trzeba usuwać nie tylko ze względów estetycznych – jest on o wiele groźniejszy! Powoduje stany zapalne, nadwrażliwość, krwawienie podczas jedzenia i mycia zębów, a także odsłanianie szyjek zębowych. W efekcie, narażasz się na paradontozę, która prowadzi do utraty zębów.

Skąd się bierze kamień nazębny?

  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej
  • uwarunkowania genetyczne
  • palenie papierosów
  • picie dużej ilości kawy i herbaty
  • wady zgryzu
  • źle wykonane plomby
  • zła dieta bogata w węglowodany i nabiał

Jak pozbyć się kamienia nazębnego?

1. Skaling

Jest to najskuteczniejsza metoda usuwania kamienia nazębnego. Przeprowadza ją dentysta w gabinecie stomatologicznym. Najskuteczniejszy skaling to ten wykonany przy pomocy ultradźwięków, które wytwarzając drgania o wysokiej częstotliwości rozkruszają kamień.

Scaling jest całkowicie bezbolesny.

2. Piaskowanie

Stosuje się jako uzupełnienie skalingu. Pomaga usunąć resztki kamienia z tych trudno dostępnych miejsc. Polega na czyszczeniu zębów przy pomocy specjalnej piaskarki, która pod ciśnieniem, z odpowiednią ilością wody rozpyla na zębach drobny proszek.

Piaskowanie jest całkowicie bezbolesne.

3. Fluoryzacja

Po skalingu i piaskowaniu warto wzmocnić szkliwo dzięki fluoryzacji. Najprościej – trzeba zęby polakierować. Dentysta nakłada na powierzchnię zębów fluor, zostawia na kilka minut i gotowe!

Fluoryzacja jest całkowicie bezbolesna.

Skaling, piaskowanie i fluoryzację warto przeprowadzi 1-2 razy w roku. Jeśli palisz papierosy, czy pijesz dużo kawy lub herbaty zadbaj o profesjonalną higienę jamy ustnej przynajmniej raz na 3 miesiące.