(Polski) Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – ale o co chodzi?

(Polski) Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – ale o co chodzi?

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Nawet jeśli regularnie myjesz zęby na ich powierzchni, już kilka minut po ich umyciu, zaczyna tworzyć się kamień. Jest to bardzo prosty proces: na zębach tworzy się błona zbudowana z białek, a na niej osadza się płytka nazębna, która jest zbudowana z resztek jedzenia, bakterii oraz złuszczającego się naskórka. Jeżeli w porę tej płytki nazębnej nie usuniesz, zaczyna ona ulegać mineralizacji i zamienia się właśnie w kamień nazębny.

Kamień nazębny trzeba usuwać nie tylko ze względów estetycznych – jest on o wiele groźniejszy! Powoduje stany zapalne, nadwrażliwość, krwawienie podczas jedzenia i mycia zębów, a także odsłanianie szyjek zębowych. W efekcie, narażasz się na paradontozę, która prowadzi do utraty zębów.

Skąd się bierze kamień nazębny?

  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej
  • uwarunkowania genetyczne
  • palenie papierosów
  • picie dużej ilości kawy i herbaty
  • wady zgryzu
  • źle wykonane plomby
  • zła dieta bogata w węglowodany i nabiał

Jak pozbyć się kamienia nazębnego?

1. Skaling

Jest to najskuteczniejsza metoda usuwania kamienia nazębnego. Przeprowadza ją dentysta w gabinecie stomatologicznym. Najskuteczniejszy skaling to ten wykonany przy pomocy ultradźwięków, które wytwarzając drgania o wysokiej częstotliwości rozkruszają kamień.

Scaling jest całkowicie bezbolesny.

2. Piaskowanie

Stosuje się jako uzupełnienie skalingu. Pomaga usunąć resztki kamienia z tych trudno dostępnych miejsc. Polega na czyszczeniu zębów przy pomocy specjalnej piaskarki, która pod ciśnieniem, z odpowiednią ilością wody rozpyla na zębach drobny proszek.

Piaskowanie jest całkowicie bezbolesne.

3. Fluoryzacja

Po skalingu i piaskowaniu warto wzmocnić szkliwo dzięki fluoryzacji. Najprościej – trzeba zęby polakierować. Dentysta nakłada na powierzchnię zębów fluor, zostawia na kilka minut i gotowe!

Fluoryzacja jest całkowicie bezbolesna.

Skaling, piaskowanie i fluoryzację warto przeprowadzi 1-2 razy w roku. Jeśli palisz papierosy, czy pijesz dużo kawy lub herbaty zadbaj o profesjonalną higienę jamy ustnej przynajmniej raz na 3 miesiące.