(Polski) Dentysta w ciąży :)

(Polski) Dentysta w ciąży :)

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Tak, jedna z naszych dentystek, dr Paulina Roszyk, jest w ciąży 🙂 Pani doktor gratulujemy i już nie możemy się doczekać nowego członka rodziny Dental Republic. Ale nie o tym…

Ciąża to piękny czas, ale wycieńczający dla organizmu kobiety, również dla zębów. Niestety, ciąża sprzyja próchnicy.

Umów się na przegląd

Ciąża to czas, w którym zęby są zdecydowanie słabsze. Wpływa na to kilka czynników:

  • rozwijające się dziecko zabiera mamie cenne minerały, głównie wapń,
  • ciężarne często podjadają, również w nocy i niekoniecznie za każdym razem myją zęby,
  • zwiększa się stężenie glukozy w ślinie,
  • wzrasta ryzyko uszkodzenia szkliwa w trakcie wymiotów,
  • liczne zmiany hormonalne negatywnie  wpływają na stan dziąseł.

Częstą dolegliwością w ciąży jest krwawienie dziąseł lub tzw. rzekome kieszonki, w których odkładają się resztki jedzenia i bakterie. Bakterie znajdujące się w chorej jamie ustnej mogą przedostać się do krwiobiegu i przez łożysko dotrzeć do dziecka. W skrajnych przypadkach zaawansowana próchnica może spowodować nawet przedwczesny poród.

Wizyta u dentysty w trakcie ciąży ma na celu wyeliminowanie powstawania ewentualnej próchnicy i wzmocnienie zębów. Potraktuj ją jak jedno z rutynowych badań w ciąży.

Znieczulenie w ciąży jest bezpieczne

Wypełnienie małego ubytku może obejść się bez leków znieczulających – nie ma po co obciążać organizmu. Jeśli jednak zabieg ma być nieprzyjemny lub bolesny lepiej skorzystaj ze znieczulenia i nie narażaj się na niepotrzebny stres. Nowoczesne leki używane w dzisiejszej stomatologii są bezpieczne zarówno dla Ciebie jak i dziecka. Do znieczulenia używane jest tzw. znieczulenie czyste, które w swoim składzie nie zawiera adrenaliny i noradrenaliny, więc nie powoduje obkurczania naczyń krwionośnych. Może być stosowane na każdym etapie ciąży.

Zdjęcia rentgenowskie nie wskazane

Przed badaniem poinformuj koniecznie dentystę o tym, że jesteś w ciąży. W jej okresie nie powinnaś poddawać się działaniu promieniowania rentgenowskiego. Jeśli jednak lekarz zdecyduje, że trzeba zrobić prześwietlenie, RTG można wykonać, z zachowaniem maksymalnych środków ochrony dziecka przed promieniowaniem. Należy wówczas osłonić brzuch i okolice miednicy specjalnym fartuchem. Dawki promieniowania i czas ekspozycji przy prześwietleniu zęba są bardzo małe, więc ryzyko uszkodzenia płodu jest minimalne.

Wybielanie zębów zostaw na później

Nie warto robić czegoś, co można odłożyć na później, szczególnie jeśli nie ma wpływu na Twoje zdrowie, a jedynie na wygląd. Zarówno w ciąży, jak i w trakcie karmienia piersią nie powinnaś poddawać się profesjonalnemu wybielaniu zębów. Podczas zabiegu nakładana jest substancja wybielającą w postaci 15–38-proc. nadtlenku karbamidu, która potem jest naświetlana lampą polimeryzacyjną. Zabieg może trwać od 20 do 80 minut, a substancja wybielająca przenika do krwiobiegu, czyli może przedostać się do dziecka i wpłynąć na jego rozwój. Nie warto ryzykować. Wstrzymaj się, a na wybielanie umów się już po zakończeniu karmienia maluszka.

PODSUMOWUJĄC:

  • ciąża sprzyja próchnicy
  • leczenie zębów w ciąży jest konieczne
  • w każdym trymestrze umów się na rutynowy przegląd stomatologiczny
  • przed rozpoczęciem badania poinformuj dentystę, że jesteś w ciąży
  • znieczulenie w ciąży jest bezpieczne